KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY
KRUŠNÉ HORY A PODKRUŠNOHOŘÍ
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Krušné hory
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 

Orlickoústecko

ORLICKOUSTECKO

Soucasné Orlickoustecko, v minulosti chudý podhorský kraj, je dnes oblasti, kde rozmanité přírodní krasy a kulturní památky doplňuje vyspělý průmysl a produktivní zemědělství. Okres je ohraničený Orlickými horami a masívem Kralického Sněžníku, které tvoří hranici s Polskou republikou.

V chraněné krajinné oblasti Orlické hory se v nadmořské výšce 495 - 620 m nachází krajinářsky vysoce hodnotné uzemi - přírodni výtvor Zemská brána. Jde o hluboce zaříznuté, převážně smrkem zalesněné údolí Divoké Orlice s balvanitým řečištěm, četnými skalními útvary a výskytem mnoha vyznačných rostlin. Údoli otevírající se k polske strane a kamenný most, postavený italskými staviteli v letech 1900-1903 umocnují pojem Zemské brány. Pašerácká lávka, která dřive opravdu sloužila k prenášení zboží a Ledřičkova skála s jeskyńkou dotvářejí kouzlo Zemské brány a spolu s překrásnou přírodou zvou k výletům a procházkám.

Panorama kopcu, udoli, rybniku, poli, luk a lesu se zriceninami starobylych hradu vytvareji kolorit zarustajicich cest a novych komunikaci. Rekreacni a sportovni zarizeni i turisticke chaty lakaji po cely rok vsechny, kdo hledaji ticho, klid a zotaveni v neporusene prirode.

Uzemi okresu se vyznacuje znacnou clenitosti terenu - od 239 m do 1 424 m nadmorske vysky a poskytuje proto velice priznive podminky jak pro letni a zimni rekreaci, tak i pro turistiku. Nizinna oblast se nachazi v okoli Chocne a Vysokeho Myta. Ostatni uzemi vyplnuje zvlnena pahorkatina, vykazujici polohy od 400 m do 500 m n.m., severovychodni cip okresu - Kralicko - od 600 m do 1 000 m n.m. V teto casti okresu se nachazeji rovnez jeho nejvyssi body, a to Kralicky Sneznik 1 424 m, v jehoz masivu ve vysce 1 39O m n.m. prameni reka Morava, dale pak Suchy vrch 995 m a Bukova hora 958 m. Kralicky Sneznik je tretim nejvyssim pohorim v Ceske republice, tvori rozmezi mezi Cechami, Moravou a Kladskem. Tato oblast byla vyhlasena narodni prirodni rezervaci. Naucna stezka Kralicky Sneznik vede z Dolni Moravy az na vrchol Kralickeho Snezniku.

V techto horskych oblastech se take nachazeji dve strediska zimnich sportu - Dolni Morava a Cenkovice. K ubytovani zde slouzi rada hotelu a penzionu. V Dolni Morave lyzare m.j. potesi i dva vleky se sjezdovkami v delce 1 000 m, v Cenkovicich je k dispozici sest lyzarskych vleku a desitky km bezeckych stop, vyuzivanych i profesionalnimi sportovci.

Vedle stredisek zimni rekreace je v okrese rada oblasti pro letni rekreaci. Stredisko vodnich sportu a letni turistiky Pastvinska prehrada lezi v prekrasne krajine v podhuri Orlickych hor, nedaleko Zemske brany. Krome stredisek soustredene zimni a letni rekreace, kde najdou navstevnici potrebnou pohodu k rekreaci, je v okrese rada zajimavosti a pozoruhodnosti. At uz se jedna o poutni barokni chram Nanebevzeti Panny Marie a klaster na Hedeci z r. 1696, ktery tvori dominantu mesta Kraliky, romanskou rotundu sv. Kateriny v Ceske Trebove, pochazejici z prvni poloviny 13. stoleti, nebo poutni barokni kostel sv. Mikulase z let 1724-1726 s galerii polychromovanych plastik ve Vraclavi ci o hrad Litice nad Orlici. Navstevniky Orlickousteckeho regionu potesi prekrasne prostredi s mnozstvim prirodnich zajimavosti a atraktivit.
Zklamani nebudou ani milovnici historickych a umeleckych pamatek. Temer ve vsech mestech a obcich okresu najde vnimavy navstevnik mnoho historickych dokladu. Jsou to ruzne druhy pevnosti, zajimava zamecka, cirkevni a mestska architektura, ktere spolu s pamatkami archeologickymi dokumentuji historicky vyvoj tohoto severovychodniho cipu Čech.

LOKALIZACE


Typ záznamu: Území
AKTUALIZACE: uživatel č. 508 org. 2, 23.03.2005 v 07:55 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
Kalendář akcí oblasti
  Kalendář akcí oblasti
Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba