KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY
KRUŠNÉ HORY A PODKRUŠNOHOŘÍ
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Krušné hory
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 

PÁTEČNÍ GLOSY 20.07.2018

Miroslava Macka

Ukázka z mé nové knihy detektivních povídek "3 x na horké stopě", ve které si mírně parodicky pohrávám se třemi klasickými formami detektivního žánru: policejní á la inspektor French, intuitivně hloubavou á la páter Brown a ironicky cynickou á la americká drsná škola.


Ráno jsem se probudil jako obvykle první a nachystal stůl na snídani. Když jsme zde v obvyklém počtu, tedy čtyři, je to přívětivá práce, neboť stůl je velký a každý z nás má již u stolu „vyseděné“ své tradiční místo. V pěti ovšem nastává problém, jak na čtvercovém stole rozmístit vše tak, aby vypadal symetricky a tedy úhledně. Naštěstí stůl nemá obvyklé čtyři nohy, ale centrální čtverhranný sloup na kruhovém těžkém podstavci a naštěstí již před čtyřmi tisíci lety byl poprvé použit pentagram, tehdy symbol krásy a rovnováhy. Ostatně, jak jinak. Takže prostírací rébus byl vyřešen jednoduše.

Talíře máme bílé, bez jakýchkoliv ozdob a též šálky, sklenice a příbory jsou prostých, jednoduchých a proto elegantních tvarů.
Jednou si dcera sochařka přinesla jakýsi hrníček od spolužáka, jeho vlastí výtvor, tvarem a barevností připomínající spíše papouška arara, ale stačilo několik mých přísných pohledů, aby záhy zmizel se stolu a vrátil se do jejího podkrovního pokojíčku, kam vstupuji jen málokdy a nikdy zcela dobrovolně.
(Úmyslně píši se stolu a nikoliv ze stolu, jak dnes bývá zvykem, protože stál na stolové desce a nebyl uvnitř stolu v zásuvce, kterou stůl navíc vůbec nemá.)
Dcery s hudebníkem odešly v 9.10, aby pohodlně stihly vlak v 9.24 do blízkého města, kde hodlaly navštívit jakési společné kamarádky.
Manželka pak odešla v 9.11 za spolužačkou do nedalekého statku na kus řeči a pro pár vajíček. Hodlala využít jejího pozvání na oběd a dodala, že se vrátí někdy kolem třetí. Trochu mne to popudilo, tedy ne to, že bude půl dne pryč, ale její slova „někdy kolem třetí“. Jako by nebyla pánem svého času a nemohla tedy říct přesný údaj.
Já se minutu po ní, tedy v 9.12, vydal na krátkou zdravotní procházku, a to opět k mé oblíbené kapli. Chvíli jsem se procházel kolem ní a pak se vydal zpět, osvěžen na těle i na duchu. Pohvizdoval jsem si do kroku pochodovou píseň a záhy jsem již zastrkoval klíč do zámku roubenky.
Na pracovním stole v kuchyni leželo na starém lněném prostěradle bílé tělo. Leželo zády ke mně a na první pohled bylo zřejmé, že jde o tělo mladé. Na první pohled bylo též zřejmé, že život z něj už vyprchal, ale pro jistotu jsem přiložil prsty na krkavici; samozřejmě byla bez tepu. Když jsem ruku odtáhl, na prstech jsem měl krev. Jak vyšlo záhy najevo, pocházela z hluboké řezné rány na krku; z její hloubky a čisté linie řezu se dalo vyčíst, že ji způsobila pevná a energická ruka. Nikde žádná jiná krev ovšem nebyla, takže bylo více než jasné, že smrt musela nastat někde jinde, byť před nedávnem, neboť tělo bylo ještě teplé a vláčné.
Cizí a zcela nepatřičný element na zcela nepatřičném místě.
Smrt podříznutím krkavice a rychlým vykrvácením se sice zdá být drastická, ale ve skutečnosti tomu tak není, neboť mozku se velice rychle nedostává krve a tím kyslíku, takže se vědomí zastře ještě dřív, než si uvědomí, co se děje.
Celkově to nebyl odpudivý pohled, jeho odpudivost pramenila spíše z ošklivosti formální, z jakési nerovnosti v dříve vyváženém vzhledu kuchyně. Když potkáte na ulici někoho s bezzubými ústy, zřejmě vás nezarazí tvar tváře nebo vzhled těch několika zbývajících zubů, ale skutečnost, ve vedle zubů zbývajících chybějí ty ostatní, které by tam měly být. Tady působil přesný opak: ošklivě nepůsobilo samo tělo, ale to, že bylo tam, kde rozhodně být nemělo.
Příčina smrti byla jasná, hlavní otázka však právě naopak. Jak a kdy se sem to tělo dostalo? Kdo je sem dopravil a položil na kuchyňský stůl? Co to vše má znamenat?
Bylo zřejmé, že velikonoční poklid a pohoda právě skončily a nastává nezbytná rutinní práce. Musím tu záhadu vyřešit sám a rychle. Jsem přece zkušený policista, i když ve výslužbě!


Knihu si můžete zakoupit v každém knihkupectví, přeji Vám zábavnou četbu!...

DALŠÍ INFORMACE: MACEK Miroslav (1944)
Zveřejněno 20.07.2018
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
Kalendář akcí oblasti
  Kalendář akcí oblasti
Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba